REGULAMIN FUNKCJONOWANIA CMENTARZA PARAFIALNEGO
W STRYSZOWIE
W celu umożliwienia oddania należytej czci zmarłym oraz zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego cmentarza parafialnego w Stryszowie prosi się osoby przebywające na terenie cmentarza o właściwą troskę o cmentarz wraz z jej urządzeniami oraz zaleca się stosowanie niniejszego regulaminu.
§1.
- Właścicielem cmentarza jest Parafia Rzymskokatolicka św. Jana z Kęt w Stryszowie.
- W imieniu Parafii nadzór nad cmentarzem sprawuje Rada Cmentarna.
- Sprawy związane z opłatą miejsca pochówku załatwia sekretarz rady Cmentarnej, p. Maria Wróbel.
§2.
- Cmentarz jest czynny w okresie od 01 kwietnia do 30 września od godz. 7.00 do 22.00, a w pozostałych miesiącach od godz. 7.00 do zmierzchu / nie dotyczy 31 października, 01 i 02 listopada/. Przebywanie na cmentarzu poza godzinami jego otwarcia jest zabronione.
- Na cmentarzu urządza się mogiły:
- ziemne zwykłe /pojedyncze/,
- ziemne pogłębione /rodzinne/,
- nagrobki /grobowce/,
- groby urnowe /ziemne, murowane/,
- Usytuowanie grobu musi być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza, opracowanym przez Radę Cmentarną i zatwierdzone przez Ks. Proboszcza.
- Uroczystości pogrzebowe odbywają się w terminie ustalonym przez Ks. Proboszcza lub jego Współpracownika.
§3.
- Na cmentarzu pobiera się opłaty cmentarne ustalone przez Radę Cmentarną i zatwierdzone przez Ks. Proboszcza.
- Opłaty pobierane są przez sekretarza Rady Cmentarnej najpóźniej w dniu pogrzebu i przed przystąpieniem do prac budowlanych i kamieniarskich na cmentarzu.
- W przypadku nie przedłużenia opłaty na następne 20 lat grób kwalifikuje się do likwidacji. Likwidacja miejsca grzebalnego jest poprzedzona wcześniejszą informacją umieszczoną na grobie i tablicy informacyjnej.
- Na bliskich osoby pochowanej ciąży obowiązek terminowego przedłużenia opłaty cmentarnej za miejsce grzebalne.
§4.
- Grób ziemny nie może być użyty do ponownego pochowania przed upływem 20 lat /nie dotyczy grobów rodzinnych głębinowych/.
- Do dysponowania miejscem wolnym w grobie ziemnym lub murowanym uprawnieni są członkowie rodziny zmarłego lub odpowiednie instytucje:
- pozostały małżonek/a/,
- krewni zstępni /dzieci, wnuki/,
- krewni wstępni /rodzice, dziadkowie/,
- krewni boczni do IV stopnia pokrewieństwa,
- powinowaci w linii prostej do I stopnia,
- właściwy organ państwowy, instytucje i organizacje społeczne w przypadku osób zasłużonych,
- osoby, które uiściły obowiązujące opłaty,
- osoba, która zawarła umowę na budowę, nabycie grobu, niszy z Zarządcą cmentarzy lub która nabyła prawo dysponowania grobem lub niszą na podstawie dziedziczenia lub umowy cywilnej.
- Posiadanie prawa, o którym mowa w pkt. 2, nie upoważnia do odstąpienia osobom trzecim tego prawa z pominięciem osób jak w pkt. 2.
- Prawo do grobu nie podlega regułom dziedziczenia.
- Dysponentem miejsca w grobie murowanym jest osoba, która poniosła nakłady na jego wybudowanie i uiściła należne opłaty cmentarne.
- Pochowanie innej osoby w istniejącym grobie ziemnym, bądź murowanym dokonuje się po uzyskaniu akceptacji Rady Cmentarnej.
- Wniesienie opłaty za wznowienie miejsca grzebalnego przez osobę nie wymienioną w pkt.2 nie uprawnia jej do pochowania w nim zwłok tej osoby lub innej przez tę osobę wskazaną.
- Osoby wymienione w pkt. 2 mogą udostępnić ich grób do pochowania innej osoby po wyrażeniu pisemnej zgody wszystkich zainteresowanych osób jak w pkt. 2 i po uzyskaniu zgody Rady Cmentarnej. Członkowie rodziny zmarłego pochowanego w ten sposób w istniejącym grobie nie nabywają prawa do dysponowania tym grobem.
- W przypadku gdy okoliczności wskazują na mogący wystąpić spór co do dyspozycji miejscem w grobie rodzinnym, Rada Cmentarana przed wyrażeniem zgody na pochowanie następnych zwłok, powinna od osoby, która uiściła opłatę za pochowanie zwłok , zażądać przedłożenia oświadczenia osób wymienionych w pkt. 2 o wyrażeniu zgody na pochowanie, a gdy osoby takie nie istnieją do potwierdzenia tego oświadczeniem.
§5.
- Ekshumacja zwłok lub szczątków może być dokonywana na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok oraz prokuratury lub sądu i za zgodą Powiatowego Inspektora Sanitarnego w obowiązującym ustawowym terminie.
- Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, we wczesnych godzinach rannych z zachowaniem wymagań sanitarnych w tym zakresie. Dopuszcza się przeprowadzenie ekshumacji poza ww. terminem za zgodą Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Zwłoki osób zmarłych na chorobę zakaźną nie mogą być ekshumowane, przed upływem 2 lat /nie dotyczy wykonywania postanowień prokuratury i sądu/.
- Miejsce po ekshumacji pozostaje do dyspozycji Zarządcy cmentarza.
- Ekshumację wykonuje Zarządca cmentarza bądź wyspecjalizowane firmy pogrzebowe po dokonaniu wymaganych uzgodnień z Zarządcą cmentarza.
§6.
- Przyjęcie zwłok, prochów i szczątków do pochowania następuje po przedstawieniu przez osobę zainteresowaną bądź upoważnioną firmę pogrzebową oryginałów wymaganych dokumentów tj.:
a) karty zgonu do celów pochowania zarejestrowanej we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego,
b) uwierzytelnionego tłumaczenia aktu zgonu, jeśli zgon nastąpił poza granicami kraju łącznie z zaświadczeniem, że przyczyną zgonu nie była choroba zakaźna,
c) w przypadku, w którym zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo zgoda właściwego prokuratora,
d) zaświadczenia o dokonanych opłatach za miejsce na cmentarzu, potwierdzających prawo do grobu ziemnego bądź murowanego wraz z pisemną zgodą innych zainteresowanych osób,
e) w przypadku, pochówku prochów w urnie świadectwo kremacji, jeśli kremacja nastąpiła poza granicami kraju oryginał uwierzytelnionego tłumaczenia,
f) zgoda Powiatowego Inspektora Sanitarnego na ekshumację,
g) upoważnienie firmy pogrzebowej do reprezentowania rodziny zmarłego i prowadzenia czynności na jej rachunek. - Przyjęcie zwłok , prochów i szczątków do pomieszczeń kaplicy cmentarnej następuje tylko w oznaczonej trumnie lub urnie.
- Rada Cmentarna ma prawo do kontroli dokumentu uwierzytelniającego prowadzenie firmy pogrzebowej lub zatrudnienia w niej osób wykonujących prace na cmentarzu.
- Zarządca nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za pracowników innych firm prowadzących roboty na cmentarzu.
- Rada Cmentarna nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru.
§7.
- Na terenie cmentarza bezwzględnie zakazuje się:
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
- przebywania dzieci w wieku przedszkolnym bez opieki,
- picia alkoholu i przebywania osób w stanie nietrzeźwym,
- palenia papierosów,
- żebractwa,
- wysypywania śmieci poza miejscami wyznaczonymi,
- jazdy pojazdami jednośladowymi,
- wprowadzania zwierząt,
- prowadzenia akwizycji, umieszczania reklam i rozkładania wizytówek.
- Na terenie cmentarza zakazuje się bez wyrażenia zgody Rady Cmentarnej:
- prac kamieniarskich i budowlanych,
- prowadzenie działalności gospodarczej czy zarobkowej,
- ustawiania, przestawiania i wynoszenia z cmentarza jego urządzeń,
- ustawiania ławek, płotków, chodniczków, itp. utrudniających komunikację i ruch osób odwiedzających cmentarz,
- wjazd pojazdem mechanicznym,
- sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów, niszczenia elementów wystroju /np. elementów nagrobków/, płotów, infrastruktury cmentarza i malowania murów,
- zbierania wszelkiego rodzaju roślin.
§8.
Nadzór nad funkcjonowaniem i przestrzeganiem niniejszego Regulaminu funkcjonowania cmentarza parafialnego w Stryszowie sprawuje Rada Cmentarna.
§9.
- Regulamin podlega ogłoszeniu przez podanie do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty tj. wywieszenie na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej parafii.